About

Technology

Actina computers change practically every year, as they have to evolve with the times. We will often verify the performance capability of new video cards, processors, memory types and cooling systems before their official release, so that we can offer verified solutions to our customers.

W tych wszystkich komponentach kryją się często nowatorskie technologie, które do naszych komputerów trafiają siłą rzeczy. Te też bierzemy często na ruszt, jeżeli wykazują potencjał w oczach naszego eksperta.

Ostatnim takim odkryciem była NVIDIA Broadcast, która działa na kartach graficznych z serii RTX. Ta aplikacja potrafi w czasie rzeczywistym wycinać tło z obrazu Twojej kamery. Potrafi także zmieniać tło i poprawi jakość dźwięku z Twojego mikrofonu, usuwając w czasie rzeczywistym niechciane szumy.

Istnieje też możliwość odszumiania dźwięku przychodzącego. NVIDIA ma parę próbek np. klimatyzatora, które potrafi z tła rozmówcy usunąć.

Oprócz tego mamy też streamowanie enkoderem NVENC, który dziś pozwala uzyskać jakość bliską tej, która wcześniej była osiągalna tylko procesorom. Transmisje z ich pomocą są jednak znacznie cięższe do przeprowadzenia sprzętowo, bo to na CPU właśnie najczęściej oszczędzają gracze.

W związku z tym NVENC dla wielu może być idealną opcją na karierę streamingową, a wraz z NVIDIA Broadcast daje kompozycję idealną, która dodatkowo podniesie jakość strumyka.

AMD w kwestii streamowania również posiada własny enkoder, który pozwala na przekazywanie obrazu, jednak jego jakość nie jest już tak miodna, szczególnie przy niższym bitrate. Programowo Radeony przeszły już daleką drogę, ale na szczyt jest jeszcze kawałek.

Nie zmienia to faktu, że czerwoni bardzo dzielnie walczą na arenie procesorów, posiadając na dzisiaj najmocniejszą propozycję dla graczy esportowych na rynku. Dobrze podkręcone jednostki od Intel są wciąż blisko Zen 3 jeżeli chodzi o gry ogólnie, jednak w CS:GO podejścia nie mają.

Oprócz tego AMD jest świetne w zastosowaniach profesjonalnych, szczególnie gdy w odpowiedni sposób ustawi się dla nich profil. Jeżeli chcesz wykorzystać maksymalny potencjał procesora w renderingu możesz użyć programu, który automatycznie znajdzie najlepszy profil podkręcenia dla każdego z rdzeni.

W naszych komputerach fabrycznie podkręcamy procesory jedynie przez zaawansowany profil w BIOS. Dla procesorów AMD zmieniamy ustawienia Precision Boost Overdrive manualnie, by uzyskać wyższe taktowania podczas grania.

Do Intela nie musimy stosować specjalnych ustawień. Core i5-10400F wydaje się być bardzo solidnym konkurentem dla 6-rdzeniowego AMD Ryzen 5 3600 nawet bez podkręconej pamięci i taniego Z490. W związku z tym pozostaje nam jedynie profil XMP.

Komputery ACTINA SIERRA są oferowane w różnych formatach obudów od standardowych Tower ATX czy MiniTower (również w wersji konwertowalnej do desktop) poprzez typowe desktop microATX aż do rozmiarów klasycznego Small Form Factor (SFF) czy SFF o objętości około 1litra.  Większość tego typu rozwiązań oferuje możliwość beznarzędziowego montażu i demontażu zarówno obudowy jak i napędów 3,5/5,25″ czy kart rozszerzeń. Ułatwia to zarówno ewentualne późniejsze serwisowanie naszych komputerów i przyczynia się do skrócenia czasu serwisu oraz minimalizowania jego kosztów.

Komputery te są wyposażane ponadto m.in. w gniazdo Kensington Security Slot umożliwiające montaż standardowych typów zabezpieczeń na przykład w postaci linki. Oprócz tego obudowy naszych komputerów wyposażane są w ucho (padlock loop) umożliwiające bezpośredni montaż kłódki. Całości obrazu zabezpieczeń typowo mechanicznych dopełnia czujnik otwarcia (Chassis Intrusion Switch), który współpracuje z płytą główną oraz z oprogramowaniem zarządzającym.

Wybrane modele naszych obudów desktop i mini tower posiadają także zamek (nie wystający poza obrys) umożliwiające maksymalnie łatwe i szybkie otwarcie obudowy komputera w celu szybkiej diagnostyki.

Komputery Actina mogą być wyposażone w wizualny system diagnostyczny służący do sygnalizowania i diagnozowania problemów z komputerem i jego komponentami a w szczególności:

 • szczegółowy przebieg procedury POST,
 • błąd sum kontrolnych BIOS,
 • awarie procesora lub pamięci podręcznej procesora,
 • uszkodzenia lub braku pamięci RAM,
 • uszkodzenia magistrali PCI, kontrolera video, dysku twardego, płyty głównej, kontrolera USB
 • proces wykrywania i adresowania portów LPT i COM

Część komputerów marki Actina jest wyposażana w technologię Intel® vPro umożliwiającą serwisowanie i diagnozowanie uszkodzeń na odległość, co jak wykazują badania, jest w stanie obniżyć koszty serwisu o kilkadziesiąt procent i zredukować ilość wizyt techników. Zastosowanie komputerów z mechanizmami zdalnego zarządzania ułatwia zarządzanie infrastrukturą IT (m.in. dzięki możliwości zdalnego odczytu konfiguracji komputera wraz z np. numerem seryjnym) oraz pozwala na zdalną diagnostykę i konfigurację (np. poprzez uruchomienie na zdalnym komputerze lokalnego obrazu systemu lub narzędzi diagnostycznych czy dokonanie ustawień BIOS).

W uproszczeniu możemy powiedzieć, że Intel® vPro (a raczej będąca jej składnikiem Intel Active Management Technology) to wbudowana w płytę główną technologia zarządzania i monitorowania komputera na poziomie sprzętowym, działająca niezależnie od stanu czy obecności jakiegokolwiek systemu operacyjnego oraz stanu włączenia komputera, obsługująca zdalną komunikację sieciową w oparciu o protokół IPv4 oraz IPv6.

Oferta komputera z zaimplementowaną vPro:

 • zdalna konfiguracja ustawień BIOS;
 • zdalne przejęcie konsoli tekstowej systemu, przekierowanie procesu ładowania systemu operacyjnego z wirtualnego CD-ROM lub FDD z serwera (komputera) zarządzającego;
 • KVM Redirection (Keyboard, Video, Mouse) czyli zdalne przejęcie pełnej konsoli graficznej systemu bez udziału systemu operacyjnego ani dodatkowych programów, również w przypadku uszkodzenia lub braku systemu operacyjnego;
 • monitorowanie konfiguracji (komponentów) komputera – CPU, pamięć, HDD, wersja BIOS płyty głównej;
 • zapis i przechowywanie  dodatkowych informacji o wersji zainstalowanego oprogramowania i zdalny odczyt tych informacji ( wersja, zainstalowane uaktualnienia, sygnatury wirusów, itp.) z wbudowanej pamięci nieulotnej;
 • nawiązywanie przez sprzętowy mechanizm zarządzania zdalnego szyfrowanego protokołem SSL/TLS połączenia z predefiniowanym serwerem zarządzającym, w definiowanych odstępach czasu, w przypadku wystąpienia predefiniowanego zdarzenia lub błędu systemowego (tzw. platform event) oraz na żądanie użytkownika z poziomu BIOS;
 • wbudowany sprzętowy log operacji zdalnego zarządzania, możliwy do skasowania tylko przez upoważnionego użytkownika;
 • wbudowany sprzętowy firewall zarządzany i konfigurowany wyłącznie z serwera zarządzania oraz niedostępny dla lokalnego OS i lokalnych aplikacji.

Technologia Intel® vPro jest zgodna z otwartymi standardami DMTF WS-MAN 1.0.0 oraz DASH 1.0.0.

Komputery Actina oprócz standardu vPro zapewniają także sprzętowe wbudowane w procesor, kontroler pamięci, chipset I/O oraz zintegrowany układ graficzny wsparcie technologii weryfikacji poprawności podpisu cyfrowego wykonywanego kodu oprogramowania oraz sprzętową izolację segmentów pamięci dla kodu wykonywanego w trybie zaufanym. Dodatkową cechą podwyższonych standardów bezpieczeństwa komputerów Actina dostępną dla użytkowników korporacyjnych jest wbudowany w płytę główną dodatkowy mikroprocesor, niezależny od głównego procesora komputera, pozwalający na generowanie hasła jednorazowego użytku (OTP –One Time Password).

Na technologię Intel® vPro obecną w komputerach Actina składa się dedykowana płyta główna z chipsetem z serii Qxxx i kartą sieciową firmy Intel® oraz procesor z rodziny Intel® Core i5 lub Intel Core i7 oraz karta graficzna zintegrowana z CPU.

Nieodzownym składnikiem jest też oprogramowanie zarządzające które dostarczamy wraz z komputerami korporacyjnymi wspierającymi vPro.